Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milov kum priveden zbog maltretiranja policajaca * Došla je ura da svane Crnoj Gori * Za ubistvo u Vukovaru osuđen na 21 godinu * Obećao zgradu, uzeo milion, a napravio parking * Ratnom eskadrilom prijete Pjongjangu * Prepisivanje * Nema kuće bez temelja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ČELNIK ALTERNATIVE VESKO PEJAK :
Kada bude skupština potvrđivala protokol za pristupanje NATO-u bićemo ovdje i ništa neće biti mirno.

Vic Dana :)

- Kako se zove planina osam puta veća od Velebita?
- Velebajt.


- Znate li koliko ima viceva o plavušama?
- Ni jedan, sve je istina.


Što se dogodi kad jedna plavuša trči prema drugoj?
- Razbije se ogledalo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2017-03-29 UZ 42. GODIŠNJICU SMRTI IVA ANDRIĆA Poslednji korak na višegradskoj stazi Kako je Ljubo Jandrić demantovao zlurade spekulacije da je Andrić umro šest dana ranije, ali je to, tobož, kriveno zbog sahrane revolucionara Veljka Vlahovića
Dan - novi portal
Pri­je 42 go­di­ne, 13. mar­ta 1975. go­di­ne, svi­jet je ob­le­tje­la vi­jest da je u Be­o­gra­du u osam­de­set tre­ćoj go­di­ni ži­vo­ta pre­mi­nuo Ivo An­drić, no­be­lo­vac i tvo­rac ro­ma­na „Na dri­ni ću­pri­ja”, „Pro­kle­ta Avli­ja”, „Trav­nič­ka hro­ni­ka” i to­li­kih dru­gih dje­la ko­ja su pro­ni­je­la sla­vu i svi­je­tu ot­kri­la svu lje­po­tu srp­skog je­zi­ka i mi­sli i du­ha li­te­ra­tu­re na­sta­le na tom je­zi­ku.
Ka­ko je sa­mo šest da­na ra­ni­je, 7. mar­ta 1975. go­di­ne, u Že­ne­vi na pre­čac umro ve­li­ki ju­go­slo­ven­ski re­vo­lu­ci­o­nar i mi­sli­lac Velj­ko Vla­ho­vić, zlu­rad­ni­ci su po­če­li da ši­re pri­ču ka­ko je i An­drić (ko­ji je, zna­lo se, du­že vri­je­me pri­je to­ga u bol­nič­kom kre­ve­tu leb­dio iz­me­đu ži­vo­ta i smr­ti), u stva­ri umro tog istog da­na, ali je to, to­bož, sa­kri­ve­no dok se oba­vi sa­hra­na i oda­ju za­slu­že­ne po­ča­sti Vla­ho­vi­ću.
Te, naj­bla­že re­če­no, bez­du­šne spe­ku­la­ci­je je dvi­je go­di­ne ka­sni­je de­fi­ni­tiv­no pre­ki­nuo Lju­bo Jan­drić ka­da je ob­ja­vio svo­ju ču­ve­nu knji­gu „Sa Ivom An­dri­ćem”, ne­ku vr­stu dnev­nič­kih za­pi­sa na­sta­lih to­kom dru­že­nja sa slav­nim pi­scem po­sled­njih se­dam go­di­na nje­go­vog ži­vo­ta.
U tom iz­u­zet­no za­ni­mlji­vom dje­lu, ko­je je te­ško svr­sta­ti u ne­ki knji­žev­ni rod, a naj­tač­ni­je su, či­ni se, ocje­ne da je Jan­drić na svo­je­vr­stan na­čin „do­pi­sao” An­dri­ća, od­no­sno oteo iz žva­la za­bo­ra­va mno­ge nje­go­ve mi­sli i po­ru­ke ko­jih ne­ma u nje­go­vom ne­nad­ma­šnom de­lu, on je 13. mar­ta 1975. go­di­ne za­pi­sao u Sa­ra­je­vu:
„Ra­no ju­tro. Zvo­ni te­le­fon. Pri­la­zim sa strep­njom i di­žem slu­ša­li­cu. Sa dru­ge stra­ne ču­jem drh­tav glas: Umro Ivo An­drić. To se do­go­di­lo no­ćas, ne­što po­sli­je je­dan sat iza po­no­ći...”
Jan­drić je istog ča­sa kre­nuo vo­zom u Be­o­grad i već sju­tra­dan se, ka­ko je za­pi­sao, na­šao u atri­ju­mu grad­ske skup­šti­ne u Be­o­gra­du na ru­bu Pi­o­nir­skog par­ka, sto­ti­nak me­ta­ra od zgra­de u uli­ci Pro­le­ter­skih bri­ga­da broj 2, u ko­joj je de­ce­ni­ja­ma ži­vio Ivo An­drić. Do­šao da se po­klo­ni sje­ni­ma pri­ja­te­lja či­ji je kov­čeg bio iz­lo­žen u ovoj pro­stra­noj sve­ča­noj dvo­ra­ni, „pu­noj svje­tlo­sti i sve­ča­ne ti­ši­ne”: „Le­žao je po­red me­ne bez mi­sli – pi­še Jan­drić – pr­vi put ta­ko bez­na­de­žno i pot­pu­no sam, oslo­bo­đen ne­vo­lja sta­ro­sti i pat­nje, pra­zan i pust, bez du­ga (osim mo­žda onog pre­ma ne­do­vr­še­nim ru­ko­pi­si­ma, pa i oni su pri­je du­žni svom pi­scu, ne­go on nji­ma) i bez oba­ve­za, jer smrt ni­ko­ga i ni na šta ne oba­ve­zu­je...”
U ovom za­pi­su Lju­ba Jan­dri­ća po­seb­no je upe­ča­tlji­va ta za­vr­šna sli­ka vječ­nog od­la­ska ge­ni­jal­nog vi­še­grad­skog umo­tvor­ca, tre­nu­tak kad se pre­se­lio u prah i uspo­me­nu:
„U pre­pu­noj ka­pe­li kre­ma­to­ri­ju­ma na No­vom gro­blju u Be­o­gra­du, po­ča­sne stra­že, re­flek­to­ri i opro­štaj­ne ri­je­či ko­je se gu­be u zu­ja­nju film­skih i te­le­vi­zij­skih ka­me­ra... Naj­po­sli­je od­jek­nu na­po­lju je­dan, za njim dru­gi pa tre­ći plo­tun. I kov­čeg ko­ji je do ta­da mi­ro­vao na svom po­sto­lju u pro­če­lju ka­pe­le, po­la­ko po­če da se spu­šta, pra­ćen Ba­ho­vom mu­zi­kom i ri­je­či­ma onog ko­ji nas je za­u­vi­jek na­pu­stio: ‘U tre­nu­ci­ma kad me za­ma­rao i tro­vao svet u kom sam po zlu slu­ča­ju ži­veo i ču­dom se odr­ža­vao u ži­vo­tu, kad se mra­čio vi­dik i ko­le­bao pra­vac, ja sam ta­da po­bo­žno pro­sti­rao pre­da se, kao ver­nik mo­li­tve­ni ći­lim, tvr­du, ubo­gu, uz­vi­še­nu vi­še­grad­sku sta­zu ko­ja le­či sva­ki bol i po­ti­re sva­ko stra­da­nje, jer ih sve sa­dr­ži u se­bi i sve re­dom nad­vi­su­je. Ta­ko po ne­ko­li­ko pu­ta u da­nu, ko­ri­ste­ći sva­ko za­tiš­je u ži­vo­tu oko se­be, sva­ki pre­dah u raz­go­vo­ru, ja sam pre­la­zio po je­dan deo to­ga pu­ta sa ko­jeg ni­kad ni­je tre­ba­lo ni si­la­zi­ti. I ta­ko ću do kra­ja ži­vo­ta, ne­vi­đe­no i po­taj­no, ipak pre­ći su­đe­nu du­ži­nu vi­še­grad­ske sta­ze. A ta­da će se sa kon­cem ži­vo­ta pre­ki­nu­ti i ona. I iz­gu­bi­će se ta­mo gde za­vr­ša­va­ju sve sta­ze, gde ne­sta­je pu­te­va i bes­pu­ća, gde ne­ma vi­še ho­da ni na­po­ra, gde će se svi ze­malj­ski dru­mo­vi smr­si­ti u be­smi­sle­no klup­ko i sa­go­re­ti, kao iskra spa­se­nja, u na­šim oči­ma ko­je se i sa­me ga­se, jer su nas do­ve­le do ci­lja i isti­ne.`”
Bu­do Si­mo­no­vić


Jan­drić

Ro­đen u Ve­li­koj Žu­lje­vi­ci kod Bo­san­skog No­vog, Lju­bo Jan­drić je za­vr­šio stu­di­je knji­žev­no­sti u Sa­ra­je­vu, a pri­li­ka, i sre­ća, da do­đe u kon­takt sa An­dri­ćem, pru­ži­la mu se 1968. go­di­ne kao slu­žbe­ni­ku Re­pu­blič­kog se­kre­ta­ri­ja­ta za obra­zo­va­nje, na­u­ku i kul­tu­ru Bo­sne i Her­ce­go­vi­na i od ta­da, pa sve do smr­ti ve­li­kog pi­sca tra­je nji­ho­vo pri­ja­telj­stvo i dru­že­nje. Po­red knji­ge „Sa Ivom An­dri­ćem”, ob­ja­vio je ro­ma­ne „Prah i pe­peo” i „Ja­se­no­vac”, a pri­re­dio je i knji­gu An­dri­će­vih ese­ja i kri­ti­ka.


Po­ru­ka

Is­pred spo­me­ni­ka Ivu An­dri­ću na An­dri­će­vom ven­cu u Be­o­gra­du, na po­čet­ku uli­či­ce is­pod Pi­o­nir­skog par­ka, ko­jom je pro­la­zio kad bi kre­tao u svo­je du­ge šet­nje do Ka­le­meg­da­na, za­pi­sa­na je nje­go­va po­ru­ka: „Oti­šao sam. Iza me­ne je osta­lo sve što su lju­di re­kli kao pra­mi­čak ma­gle ko­ji se gu­bi, a sve što su ura­di­li, po­neo sam na dla­nu jed­ne ru­ke.”


Strah od bi­lje­žni­ce

Kad je Lju­bo Jan­drić pr­vi put iz­va­dio bi­lje­žni­cu i ka­zao An­dri­ću da že­li „za svo­ju du­šu” da za­bi­lje­ži ne­što od nje­go­vih mi­sli i po­ru­ka, uvi­jek opre­zni i za­tvo­re­ni An­drić se brec­nuo: „Ta­man po­sla...pa da to pad­ne no­vi­na­ri­ma u ša­ke” – a on­da mu ob­ja­snio da ni po ko­ju ci­je­nu ne bi pri­stao da pi­še ne­ku vr­stu sop­stve­ne is­po­vi­je­sti, jer su to su­bjek­tiv­ne stva­ri ko­je „uvi­jek na­ve­du čo­vje­ka na po­gre­šan put”:
– En­gle­zi ima­ju li­je­pu mi­sao o to­me – do­dao je An­drić – ko­ja gla­si: ima vi­še na­či­na da se la­že, je­dan od njih su me­mo­a­ri...

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"